Varierad kost resulterar i högre slaktvikt

Varierad kost resulterar i högre slaktvikt

Varierad kost ger en större slaktvikt på älgar, detta visar forskning från SLU. 

Varierad kost resulterar i högre slaktvikt 

Varierad kost ger en högre slaktvikt på älgar, detta visar forskning från SLU. 

Älgen, i likhet med oss människor, mår som bäst om dieten är varierad. Älgar som haft ett varierat födointag får dessutom högre slaktvikter än de älgar som huvudsakligen haft en barrträdsdominerad diet, detta skriver Skogsaktuellt om. 

På Skogens Höstexkursion delade SLU-forskaren Annika Felton med sig av resultaten från hennes analys av vominnehållet, och de visade att de älgar som haft en varierad diet hade högre slaktvikter än dem som haft en ensidig kost, vilket ofta innebär att älgen mestadels ätit skott och växtdelar från barrträd.  

En varierad kost i det här sammanhanget innebär att älgen tillgodoser sig växtdelar och skott från tall, olika lövträdsarter, örter, gräs och bärris. 

Källa: Skogsaktuellt.se 

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Rapport sammanfattar 25 års vargforskning: “Komplex uppgift”

Pinewood inleder samarbete med Hundstallet för att stötta hemlösa hundar: “Möjlighet att tillsammans lyfta frågan om hundars välfärd”

Pinewood inleder ett långsiktigt samarbete med Svenska Hundskyddsföreningen Hundstallet. Syftet är att uppmärksamma arbetet för hemlösa och utsatta hundar och samtidigt stötta personalen i deras vardag. Hundstallet tar varje år

Värmeslag hos hundar är mer än bara heta bilar

Alla hundägare känner till riskerna med att lämna en hund i en varm bil. Men värmeslag kan också uppstå under promenader, lek eller vid längre vistelser i solen. Därför vill

Hundskolan Vision: Valpens första möte med björn – permobjörn / permovilt

Att forma en jakthund handlar inte om att komma fram så fort som möjligt, utan om att lägga grunden för det som väntar. Här berättar Mattias Westerlund om när hans

LRF: Sverige kan ha en miljon vildsvin 2030

I dag uppskattas den svenska vildsvinsstammen till drygt 600 000 djur före jakt. Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan stammen växa till omkring en miljon djur redan år 2030.

Ripjaktspremiär – på jakt efter fjällets vita vingar

Vägen slingrar sig genom Funäsdalen och vidare upp över Flatruet. När landskapet öppnar sig är det svårt att inte sakta ner. Ljungheden skiftar i höstens första färger och längs vägen

Nya regler för trikintest

Sedan den 1 augusti 2026 gäller nya regler för trikintest av vildsvin och björn. Endast färska köttprover accepteras – prover som har varit frysta kan inte längre analyseras och godkännas.

Drönare som metod för älginventering har potential, men det finns utmaningar: ”Om solen tittar fram skapas osäkerheter”

Drönare kan vara ett effektivt verktyg för att räkna älgar, i alla fall när vädret tillåter. Det är en av slutsatserna i en rapport som forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU)

Anhållandet hävt av man misstänkt för vållande till annans död under jakt: “Brottsmisstankarna kvarstår”

Den norske man i 65-årsåldern som anhölls efter dödsolyckan under en jakt i Arjeplogs kommun har släppts. Åklagaren beslutade på lördagseftermiddagen att häva anhållandet. Mannen har varit misstänkt för vållande

Bokrecension: Trädskällarjakt 2

”Det finns jaktböcker som försöker lära ut en jaktform steg för steg – och det finns böcker som gör att man längtar ut i skogen. Rikard Stenbergs andra bok om

Nya miniminivåer för varg

Naturvårdsverket har beslutat om nya miniminivåer för varg utifrån ett nationellt referensvärde på 220 vargar. Miniminivåerna fördelas på 160 vargar i mellersta förvaltningsområdet och 60 i det södra. I det