Första studien där populationer av ett större rovdjur och dess bytesdjur varierar i cykler

Lodjur och rådjur kan interagera med varandra i ett cykliskt förlopp, där populationerna ökar och minskar enligt ett tydligt mönster. Det har SLU-forskarna Henrik Andrén och Olof Liberg kunnat studera tack vare att det finns data långt tillbaka i tiden för dessa båda djur.

Första studien där populationer av ett större rovdjur och dess bytesdjur varierar i cykler

Lodjur och rådjur kan interagera med varandra i ett cykliskt förlopp, där populationerna ökar och minskar enligt ett tydligt mönster. Det har SLU-forskarna Henrik Andrén och Olof Liberg kunnat studera tack vare att det finns data långt tillbaka i tiden för dessa båda djur.

Studien är den första i världen som har kunnat påvisa ett cykliskt förlopp hos ett stort växtätande däggdjur och dess rovdjur, även om liknande förlopp är kända från mindre djur. I ett pressmeddelande nämner Sveriges Lantbruksuniversitet ett exempel på andra cykliska förlopp.

”Ett av de mest kända exemplen på cykliska förlopp är lämlar och sorkar i nordliga områden, där populationerna växlar regelbundet mellan höga toppar (sorkår) och låga dalar. Det är tre till sex år mellan topparna. Rovfåglar och små rovdäggdjur, som vesslor och rävar, lever på dessa smågnagare. De ökar i antal när smågnagarna ökar, men släpar efter något i tillväxten. Till slut är rovdjurens effekt på smågnagarna så stor att dessa kraschar, vilket innebär att även rovdjuren kraschar, och så kan det hela starta om igen.”

– Forskare har diskuterat om sådana här cykliska förlopp även skulle kunna förekomma hos större rovdjur och deras bytesdjur, men inte förrän nu har en studie kunnat påvisa detta på ett övertygande sätt, säger Olof Liberg, forskare knuten till SLU Grimsö forskningsstation.

Den tidigare studie som kommit närmast handlar om älg och varg på ön Isle Royale i nordöstra USA. Både älgpopulationen och antalet vargar har gått upp och ned ett par gånger under den 60 år långa studien, men forskarna har inte kunnat visa att det är vargarnas predation på älgarna som är orsaken till dessa svängningar.

– En anledning till att det finns så få långtidsstudier på dynamiken mellan stora rovdjur och deras bytesdjur, såsom hjortdjur eller antiloper, är att dessa djur är mer långlivade än smågnagare och smårovdjur. De kräver därför mycket långa dataserier, vilket är svårt för forskarna att få finansierat, säger Henrik Andrén, professor på SLU Grimsö forskningsstation.

SLU-forskarna nyttjade befintliga data från svensk viltförvaltning. För lodjur finns de årliga inventeringar som först Svenska Jägareförbundet, och sedan länsstyrelserna, har bedrivit sedan början av 1990-talet. Dessa data kopplades till Jägareförbundets avskjutningsstatistik på rådjur. Den ger naturligtvis inte data på hur många rådjur som finns, men den speglar tätheten.

Läs den vetenskapliga artikeln här

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Rapport sammanfattar 25 års vargforskning: “Komplex uppgift”

Ripjaktspremiär – på jakt efter fjällets vita vingar

Vägen slingrar sig genom Funäsdalen och vidare upp över Flatruet. När landskapet öppnar sig är det svårt att inte sakta ner. Ljungheden skiftar i höstens första färger och längs vägen

Nya miniminivåer för varg

Naturvårdsverket har beslutat om nya miniminivåer för varg utifrån ett nationellt referensvärde på 220 vargar. Miniminivåerna fördelas på 160 vargar i mellersta förvaltningsområdet och 60 i det södra. I det

Drönare som metod för älginventering har potential, men det finns utmaningar: ”Om solen tittar fram skapas osäkerheter”

Drönare kan vara ett effektivt verktyg för att räkna älgar, i alla fall när vädret tillåter. Det är en av slutsatserna i en rapport som forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU)

David Lodin om sina framgångsrika jämtar:”Man får anpassa sig efter hunden”

Tid i skogen, kvalitet på släppen och framför allt tålamod. För David Lodin finns det ingen färdig mall för hur en bra jakthund ska formas. När Vildmarken når honom är

Nya regler för trikintest

Sedan den 1 augusti 2026 gäller nya regler för trikintest av vildsvin och björn. Endast färska köttprover accepteras – prover som har varit frysta kan inte längre analyseras och godkännas.

Jaktia byter hela systemparken – kopplar samman 140 butiker

Jaktia genomför den största investeringen i kedjans historia. En helt ny systempark med e-handeln i centrum ska knyta samman samtliga 140 butiker i Sverige, Norge och Danmark. – Vi har

Kräftfisket är igång – så undviker du spökfiske

Kräftfiskesäsongen är i full gång, men varje år lämnas fiskeredskap kvar i sjöar och vattendrag, där de fortsätter att fånga och döda djur. Under kräftfisket ökar risken för så kallat

Kjell Lennartsson aktuell med ny film om älgjakt med jämthund: ”Det är en livsstil”

Med Älgjakt med jämthund nr 7 tar de passionerade älgjägarna Kjell och Emil Lennartsson åter med tittarna på spännande jakt i våra svenska skogar. Nervkittlande ståndskall på stora älgtjurar, utmärkt

Vildmarken testar: Blaser Rangefinder RF 10×42

Det finns jaktmarker där en avståndsmätare mest är en bekvämlighet – och så finns det jaktmarker där den blir en förutsättning för att kunna fatta rätt beslut. Tyrolens branta bergssidor

Bokrecension: Trädskällarjakt 2

”Det finns jaktböcker som försöker lära ut en jaktform steg för steg – och det finns böcker som gör att man längtar ut i skogen. Rikard Stenbergs andra bok om