Årets förbundsstämma benämns som den mest konfliktfyllda hittills med stor oenighet och dramatiska vändningar. När krutröken hade lagt sig stod det bland annat klart att Peter Eriksson är ny ordförande i Svenska Jägareförbundet.
Eriksson fick 26 röster under den slutna voteringen, Henry Sténson fick 21. Peter Erikssons namn blev offentligt strax före stämman och enligt Svensk Jakt ifrågasatte många ombud på stämman detta och menade att de inte hade hunnit informera sina medlemmar om motkandidaten. Vissa kallade det till och med för en kupp.
Den nyvalda ordförande avslutade mässan och sade att det var med blandade känslor som han tog sig an ordförandeklubban.
– Jägareförbundet har aldrig tidigare varit så här splittrat. Våra värsta fiender, jaktmotståndarna, gläds säkert åt ett sårskjutet Jägareförbund. De är nog riktigt nöjda, säger han till Svensk Jakt.
Och fortsätter:
![](https://vildmarken.se/wp-content/uploads/2021/06/Unknown1-1-150x150.jpeg)
– Både förtroendevalda och personal känner sig frustrerade och undrar vad som händer. Samtidigt har högsta ledningen slutat. Vi har ett enormt arbete framför oss. Jag hoppas vi kan lägga det här bakom oss, hur jobbigt det än är. Det måste få ta tid att läka de här såren, sa Peter Eriksson.