Från glaciär till hav – Margareta förbereder sig för äventyr med ett högre syfte: ”Vill att varje steg ska få symbolisera hopp”

I början av augusti ger sig Margareta von Wachenfeldt i väg till den norska fjällvärlden för att på egen hand vandra omkring 23 mil – från glaciär till hav. Förutom att ta sig an en både fysisk och personlig resa kommer äventyret även innebära en insamling där hela summan går till Suicide Zero.

Från glaciär till hav – Margareta förbereder sig för äventyr med ett högre syfte: ”Vill att varje steg ska få symbolisera hopp”

I början av augusti ger sig Margareta von Wachenfeldt i väg till den norska fjällvärlden för att på egen hand vandra omkring 23 mil – från glaciär till hav. Förutom att ta sig an en både fysisk och personlig resa kommer äventyret även innebära en insamling där hela summan går till Suicide Zero.

– Genom expeditionen vill jag ge hopp om att varje steg i livet är en del av en större resa, säger Margareta när hon gästar podcaststudion.

Natur och friluftsliv har alltid varit viktigt för Margareta. Skogen blev tidigt en plats för lek, scouting, paddling och fiske, men under årens lopp hamnade mycket fokus på jobb och prestation, och för tio år sedan började hon omvärdera vad som faktiskt var viktigt i livet.

– Jag lyssnade nog lite för mycket på vad hjärnan sa och inte så mycket på vad magkänslan och hjärtat sa, säger hon.

Och tillägger:

– I naturen får jag bara vara jag. Jag behöver inte prestera någonting där, säger hon.

Startskottet till förändringen blev ett triathlon, något som hon haft länge på sin bucket list. Under månaderna av träning började hon komma ut mer i naturen igen – och märkte snabbt hur mycket bättre hon mådde.

– Jag började få mer energi, jag blev gladare och började prioritera mig själv mer.

Sedan dess har äventyren blivit fler. För två år sedan gav hon sig ut ensam på en fem dagar lång cykeltur genom Värmland med hängmatta och packning.

– Jag ville göra ett äventyr helt själv och se hur jag klarade mig. Bara komma ut på äventyr på egen hand.

Resan bjöd på både punktering, felkörningar och många kilometer på grovt rullgrus, men också viktiga lärdomar.

– Jag upptäckte att jag älskar att upptäcka nya saker. Det spelar ingen roll om det blir jobbigt ibland, det är ändå en upplevelse.

Det var också efter den resan som tanken på ett längre äventyr började växa fram. Nu tränar hon för fullt inför den norska fjällvandringen. Äventyret är en del av utbildningen Adventure Academy, där deltagarna bland annat får lära sig navigation, första hjälpen i vildmark, riskanalys och överlevnad.

– Vi har gjort allt från bushcraft och klättring till att tälta ute i ösregn och lösa olika situationer under stress.

En av övningarna blev extra minnesvärd när deltagarna mitt i natten fick lämna sina tält under en simulerad storm.

– Vi blev väckta och skulle snabbt packa ihop allt och navigera oss ut i skogen. Min tältpinne gick av och allt var kaos, men till slut låg jag där i sovsäcken igen och tänkte: ”Det här är livet.”

Hon tillägger:

– Det är någonting inom mig som blir väldigt glad av att utmana mig själv och upptäcka nya saker.

Vandringen genom Norge kommer att bjuda på både tuff terräng och långa dagar med tung packning. Rutten går genom miljöer med stora kontraster, från karga glaciärlandskap till grönare områden längre ner mot havet.

– Det är någonting med kontraster som lockar mig väldigt mycket.

”Själv men inte ensam”

Hon räknar med att vandringen kommer ta runt 18 dagar, med några vilodagar inlagda längs vägen. Samtidigt har resan också fått ett större syfte. Under vandringen samlar Margareta in pengar till Suicide Zero genom initiativet ”Glaciär till hav – själv men inte ensam”.

– Att vara själv i naturen är för mig inte samma sak som att vara ensam. Men jag vet att ensamhet i livet kan kännas på ett annat sätt också. Jag vill att varje steg också ska få symbolisera hopp och att ta sig framåt, säger Margareta och berättar att äventyret möjliggörs med stöd av lokala ICA Klingan.

Trots att det väntar många mil ensam på fjället känner hon sig lugn inför det som kommer.

– Jag lämnar mycket öppet. Jag vill se vad som händer både mentalt och fysiskt när man är ute så länge själv.

Lyssna på hela avsnittet här

 

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Kund blev lovad specialdesignad björntisha vid jaktlycka – och levererade: ”Ett löfte är ett löfte”

I huvudet på en abborre – hur sommaren förändrar hela sjön

Varför kan en grundplatå som alldeles nyss levererade magiskt abborrfiske nästa dag upplevas helt livlös? Svaret handlar sällan om fel bete. Under sommaren förändras nämligen sjön hela tiden, och abborrarna

Hundskolan Vision: Valpens första tid hemma – grunden till en trygg jakthund börjar redan i dag

Mattias Westerlund är grundare av Hundskolan Vision och en av Nordens mest erfarna hundinstruktörer med lång erfarenhet av både jakt- och tjänstehundar. Här berättar han varför den första tiden med

Björnspillningsinventeringen är igång

Nu är en ny inventering av björnstammen igång i Norrbottens län. Björnspillningsinventering äger rum vart femte år med hjälp av jägare och allmänhet som samlar in och därefter skickar in

Regeringen tar nästa steg för att stärka konsumentskyddet i djursjukvården: ”Viktigt steg”

Regeringen har tillsatt en särskild utredare som ska undersöka om konsumenttjänstlagen bör utvidgas till att även omfatta behandling och förvaring av levande djur. Syftet är att stärka konsumentskyddet och skapa

Fårägare får ersättning efter vargangrepp

En fårägare i Västra Götaland får 34 570 kronor i ersättning, detta efter att sex får dödats i ett vargangrepp. Enligt Svensk Jakt inträffade angreppet mellan den 11 och 12

Laxfisket stängs i tre norska älvar

Norska Miljødirektoratet har stängt laxfisket i Gaula, Orkla och Verdalselva. Orsaken är det mycket låga inflödet av vildlax och risken att bestånden inte når målen för lekfisk. Norges Jeger- og

Skyddsjakt på lodjur i Norrtälje efter upprepade fårangrepp

Länsstyrelsen i Stockholms län har beslutat om skyddsjakt efter ett lodjur i Norrtälje kommun efter flera angrepp på får. Svensk Jakt rapporterar händelsen. Mellan april och juni har sex lodjursangrepp

Från glaciär till hav – Margareta förbereder sig för äventyr med ett högre syfte: ”Vill att varje steg ska få symbolisera hopp”

I början av augusti ger sig Margareta von Wachenfeldt i väg till den norska fjällvärlden för att på egen hand vandra omkring 23 mil – från glaciär till hav. Förutom

Naturvårdsverkets rapport: Sverige kan ha en miljon vildsvin 2030

Naturvårdsverkets nya rapport visar att vildsvinsstammen kan öka till omkring en miljon djur år 2030 om utvecklingen fortsätter som idag. Under jaktåret 2024/25 fälldes cirka 160 000 vildsvin, men betydligt

Stefanie Lea Paulsen om ”Alene i vildmarken”-äventyret: ”Bestämde mig för att acceptera de tunga stunderna”

För två år sedan gick den danska jägaren Stefanie Lea Paulsen in i väggen. Det blev startpunkten för ett beslut som skulle förändra hennes liv, nämligen att tacka ja till