Pryltips: Nytt natt- och dagsikte från Hikmicro – med 4K-sensor

Medan traditionella kikarsikten är beroende av ljusgenomsläpp för att ge en tydlig bild i varierande ljus- och väderförhållanden levererar nya Hikmicro Alpex 4K, med sin avancerade sensor, alltid en tydlig och exakt bild full av detaljer – oavsett om du jagar i gryning, skymning eller på natten.

Pryltips: Nytt natt- och dagsikte från Hikmicro – med 4K-sensor

HIKMICRO ALPEX A50E & A50EL TUBESCOPE

Medan traditionella kikarsikten är beroende av ljusgenomsläpp för att ge en tydlig bild i varierande ljus- och väderförhållanden levererar nya Hikmicro Alpex 4K, med sin avancerade sensor, alltid en tydlig och exakt bild full av detaljer – oavsett om du jagar i gryning, skymning eller på natten.

Hikmicro Alpex 4K är ett nytt digitalt dag- och mörkersikte med en traditionell 30mm tubdesign som fungerar bra både på öppna fält och i skogen. Den är utrustad med flera unika funktioner som 0,49-tums skärm som är hela 26 procent större än den föregående modellen (0,39-tum), enkelt justerbar bländare (F1,2-F2,5) och en avancerad 3840×2160 UHD-detektor.

Nya Alpex 4K har uppgraderats för att uppnå den ultimata bildkvaliteten, både på dagen, med förbättrade detaljer i skymningsförhållanden, och på natten. En ny CMOS-detektor med upplösningen 3840 × 2160 i kombination med en 50mm-lins med justerbar bländare ger dig en överlägsen bildkvalitet. Den justerbara bländaren från F1,2 – F2,5 kan användas för att eliminera överexponering eller förbättra skärpedjupet för oöverträffad jakt under dagtid.

Kikarsiktet kommer också i en version med inbyggd laseravståndsmätare. Denna funktion visar exakt avstånd till målet – upp till 1000m med en knapptryckning. Enhetens integrerade ballistiska kalkylator kan sedan användas för att justera siktpunkten för att kompensera för kulans ”drop”, så att skotten träffar rätt även på långa avstånd. Kikarsiktet har flera inskjutningsprofiler, bestående av fem riktmedelsgrupper med 10 hårkorstyper i ett urval av åtta färger.

Alpex 4K drivs av ett utbytbart 18650-batteri och två inbyggda batterier – som alla är uppladdningsbara – så att du aldrig behöver avbryta din jakt. En strömsparfunktion, med snabb uppstart inom tre sekunder, ger en drifttid på upp till 11 timmar.

Det nya kikarsiktet har också möjlighet att spela in och fånga ögonblick från jakten i en upplösning på 1920 × 1080 och spara dem i enhetens internminne. Denna inspelningsfunktion kan användas manuellt eller automatiskt aktiveras av rekyl, vilket fångar video före och efter skottet. Anslutningen till Hikmicro Sight-appen gör det enkelt att dela dina jaktupplevelser med jaktkamrater, vänner och familj eller på sociala medier.

Det nya Alpex 4K-siktet finns i två versioner, Alpex 4K 50E och Alpex 4K 50EL LRF med laseravståndsmätare. Missa inte vår recension i nästa nummer av Magasin Vildmarken!

Rekommenderat försäljningspris är:
HIKMICRO Alpex A50E 4K SEK 11.990:-
HIKMICRO Alpex A50EL 4K LRF SEK 13.990:-

 

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Vildmarken testar: Blaser Rangefinder RF 10×42

Arvika Jaktskytteklubb öppnar skyttet för fler: ”En stroke kan drabba vem som helst”

Hos Arvika Jaktskytteklubb har paraskytte blivit en uppskattad del av verksamheten. Deltagarna skjuter med salongsgevär, fikar tillsammans och avslutar säsongen med medaljer. Paragrenen tog fart genom Hälsokul, en verksamhet i

Skadenivån fortsatt hög i skogen på grund av hjortdjurens bete: “Krävs ytterligare kraftansträngning”

Skadorna i den svenska skogen från älg och andra hjortdjur ligger fortsatt på en hög nivå. Var tionde ungtall har fått en viltbetesskada under det senaste året, det visar Skogsstyrelsens

72 vargar får fällas under vinterns licensjakt

Totalt 72 vargar i elva revir får fällas under vinterns licensjakt, som pågår mellan den 2 januari och 15 februari. Vargen är fredad i Sverige, men licensjakt kan tillåtas för

Naturvårdsverkets rapport: Sverige kan ha en miljon vildsvin 2030

Naturvårdsverkets nya rapport visar att vildsvinsstammen kan öka till omkring en miljon djur år 2030 om utvecklingen fortsätter som idag. Under jaktåret 2024/25 fälldes cirka 160 000 vildsvin, men betydligt

Regeringen tar nästa steg för att stärka konsumentskyddet i djursjukvården: ”Viktigt steg”

Regeringen har tillsatt en särskild utredare som ska undersöka om konsumenttjänstlagen bör utvidgas till att även omfatta behandling och förvaring av levande djur. Syftet är att stärka konsumentskyddet och skapa

Wilderness Wheels förverkligar campingdrömmar: ”Hoppas fler upptäcker friheten med ett hem på hjul”

I en verkstad i Årjäng bygger Wilderness Wheels skräddarsydda campervans åt kunder från hela Sverige. För ägaren Maarten Bellaard handlar arbetet om att förverkliga människors campingdrömmar – där varje projekt

Jägarnas Riksförbund växer igen – har redan passerat förra årets medlemssiffra

Jägarnas Riksförbund (JRF) ökar sitt medlemsantal. Den 26 augusti passerade förbundet 28 649 medlemmar, den officiella medlemssiffra som rapporterades till Naturvårdsverket i september förra året. I ett pressmeddelande skriver JRF

Stefanie Lea Paulsen om Alene i Vildmarken: “Tuffaste kampen i mitt liv”

För två år sedan gick den danska jägaren Stefanie Lea Paulsen in i väggen. Det blev startpunkten för ett beslut som skulle förändra hennes liv, nämligen att tacka ja till

SLU släpper film om älgobs: “Viktigaste inventeringsmetoden vi har”

I en ny film från SLU förklaras grunderna i älgobs – metoden där jägare rapporterar hur många älgar de ser under jakten. – Älgobs är den viktigaste inventeringsmetoden vi har.

Scandinavian Safe nominerade till Swedish Content Awards: ”Kvitto på att det vi gör fungerar”

Familjeföretaget Scandinavian Safe har under flera års tid roat sina följare med sitt humoristiska och kreativa flöde. Nu är de nominerade till det åtråvärda branschpriset Swedish Content Awards. – Att