Tre månader har gått – nu minskas den smittade zonen

Det tog tre månaders intensivt arbete med att kartlägga och bekämpa afrikansk svinpest, men insatsen har varit framgångsrikt och lett till framsteg. Nu minskas den smittade zonen och berör endast Fagersta och Norbergs kommuner.

Tre månader har gått – nu minskas den smittade zonen

Det tog tre månaders intensivt arbete med att kartlägga och bekämpa afrikansk svinpest, men insatsen har varit framgångsrik och lett till framsteg. Nu minskas den smittade zonen.

– Det är glädjande att det hårda arbete som gjorts nu ger resultat! säger Lena Hellqvist Björnerot, chefsveterinär på Jordbruksverket, i ett pressmeddelande.

Hon tillägger:

Detta efterlängtade zonbeslut innebär att den smittade zonen minskas och att vissa lättnader i restriktionerna kan göras i de yttre delarna av den smittade zonen. Jag vill rikta ett stort tack till Svenska Jägareförbundet och alla jägare som har gjort ett fantastiskt jobb med sökinsatser och annat, samt till de boende och näringsidkare i området för deras samarbetsvilja och fortsatta förståelse. Vi hoppas på fortsatt positiv utveckling av utbrottet och goda resultat av bekämpningen. Risken är inte över och vi behöver jobba vidare, men detta är ett stort positivt steg som också erkänts på EU-nivå.

Det nya beslutet gäller från och med den 30 november och innebär att storleken på den smittade zonen minskas. För de områden i Skinnskatteberg, Surahammar, Västerås, Sala, Smedjebacken och Avesta kommuner som tidigare legat inom zonen, men nu hamnar utanför gränsen, gäller inte längre några restriktioner.

Kvar i den smittade zonen finns Fagersta och delar av Norbergs kommun. I det instängslade kärnområdet ligger befintliga restriktioner kvar som tidigare, medan lättnader görs i zonens ytterområde. Här får allmänheten, med vissa förbehåll, röra sig i skog och mark samt på is och i sjöar.

– Tack vare det intensiva arbete som pågått sedan den 6 september vet vi nu så mycket om smittans utbredning att det inte längre är nödvändigt med lika hårda restriktioner. Samtidigt är det fortfarande viktigt att inte störa vildsvin eller hindra fortsatta bekämpningsåtgärder. De aktiviteter som nu tillåts är sådana där risken för smittspridning eller störning bedöms som låga, medan fortsatt förbud råder om riskerna bedöms som höga. Det är också viktigt med fortsatt vaksamhet, vi vill skyndsamt ha in rapporter om eventuella vildsvinskadaver som hittas så att dessa kan undersökas. Det virus som orsakar afrikansk svinpest kan finnas kvar länge i miljön och det är för tidigt att blåsa faran över. De restriktioner som finns kvar är därför oerhört viktiga för att minska risken för bakslag i utbrottet, säger Karl Ståhl, statsepizootolog på SVA, i ett pressmeddelande.

Fakta: Det här gäller i den smittade zonen

Den nya smittade zonen är 617 kvadratkilometer stor, jämfört med tidigare 1 000 kvadratkilometer. Hela Fagersta kommun och delar av Norbergs kommun ligger i den smittade zonen. Det bor cirka 19 000 personer i den smittade zonen, varav knappt 13 000 i kärnområdet.

Villkor i den smittade zonens kärnområde:

I kärnområdet, det vill säga det instängslade område där samtliga fynd av vildsvin med afrikansk svinpest hittats, ligger befintliga restriktioner kvar som tidigare. Här är det till exempel fortsatt förbud för allmänheten att röra sig i skog och mark. Dessutom gäller samma förbud på isbelagda sjöar och vattendrag.

Villkor i den smittade zonens ytterområde:

I ytterområdet, det vill säga den del av zonen som finns utanför stängslet, gäller från och med den 30 november följande:

  • Allmänheten får röra sig till fots, med cykel och med häst i skog och mark, samt på is och i sjöar, ensamma eller i mindre grupper. Detta gäller även sportaktiviteter som till exempel skidåkning, skridskoåkning, terrängcykling och ridning. Hundar får medföras men ska hållas kopplade. Vildsvin och bekämpningsåtgärder får inte störas.
  • Fortsatt förbud mot arrangemang (tävling, träning och alla andra arrangemang med grupper av människor) i skog och mark utanför etablerad tävlingsbana.
  • Fortsatt förbud mot att framföra motorfordon i skog och mark.
  • Fortsatt generellt jaktförbud. Smittskyddsavlivning är undantagen.
  • Fortsatt generellt förbud mot skogsbruk. Efter ansökan kan vissa undantag kan ges för angelägna aktiviteter, och om risken för smittspridning eller störning är acceptabel.

Källa: Jordbruksverket

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Kjell Lennartsson aktuell med ny film om älgjakt med jämthund: ”Det är en livsstil”

Trafikverket varnar för vilt på vägarna: “Viktigaste är att inte bli överraskad”

Ett rådjur vid vägkanten. En älg som plötsligt kliver ut. Ett vildsvin som springer över vägen. På bara några sekunder kan en vanlig bilresa förvandlas till en allvarlig olycka. Nu

Drönare som metod för älginventering har potential, men det finns utmaningar: ”Om solen tittar fram skapas osäkerheter”

Drönare kan vara ett effektivt verktyg för att räkna älgar, i alla fall när vädret tillåter. Det är en av slutsatserna i en rapport som forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU)

Valpens första jakthöst – en höst som kan avgöra framtiden

För många jägare är den första jakthösten med en ung hund något man längtat efter länge. Hundinstruktören Mattias Westerlund från Hundskolan Vision lyfter vikten av att inte skynda ut i

Scandinavian Safe nominerade till Swedish Content Awards: ”Kvitto på att det vi gör fungerar”

Familjeföretaget Scandinavian Safe har under flera års tid roat sina följare med sitt humoristiska och kreativa flöde. Nu är de nominerade till det åtråvärda branschpriset Swedish Content Awards. – Att

Kolsvart och Sportfiskarna släpper godis där intäkterna ska bidra till friskare vatten

Malmöföretaget Kolsvart och Sportfiskarna fortsätter sitt samarbete för att rädda Sveriges fiskar och vattenmiljöer, med hjälp av godis. Efter Gäddan, Torsken och Piggvaren lanseras nu den suraste varianten hittills: Strömmingen.

Nu startar inventeringssäsongen för varg

I dag inleds årets inventering av varg och lodjur. Besked om licensjakt på varg kan komma redan inom de närmaste veckorna. I en kommentar till Svensk Jakt uppmanar Nelly Grönberg,

Hundens vecka firar tio år med aktiviteter över hela landet: “Inspirera fler att upptäcka hundvärlden”

Den 6–13 september firar Hundens vecka 10-årsjubileum. Under veckan arrangeras föreläsningar, prova-på-aktiviteter och andra hundrelaterade evenemang runt om i Sverige. Hundens vecka startade 2016 och arrangeras av Studiefrämjandet tillsammans med

Misstänkta vargattacker i Krokoms kommun – två älghundar har råkat illa ut

Två älghundar har inom kort tid utsatts för misstänkta vargattacker i Krokoms kommun i Jämtland. En nioårig gråhundstik har dödats och en treårig jämthundstik har skadats. – Vi har inte

Största evenemanget på 18 år när European Dog Show intar Stockholm

Den 4–6 september samlas 8 831 hundar på Stockholmsmässan i Älvsjö för European Winner 2026 och Swedish Winner 2026. Med nästan 16 000 anmälningar blir det Svenska Kennelklubbens största utställningshelg

SLU släpper film om älgobs: “Viktigaste inventeringsmetoden vi har”

I en ny film från SLU förklaras grunderna i älgobs – metoden där jägare rapporterar hur många älgar de ser under jakten. – Älgobs är den viktigaste inventeringsmetoden vi har.