Välbesökt när Vildmarken Skytte- och Eventcenter bjöd in till Öppet hus

Under tisdagen var det invigning av Vildmarken Skytte- och Eventcenter. Både lokala och långväga gäster samlades utanför anläggningen i väntan på att portarna skulle öppnas för allmänheten. På plats för att hålla tal och för att klippa, eller rättare sagt skära, bandet fanns landsbygdsminister Peter Kullgren som gladdes åt satsningen.

Välbesökt när Vildmarken Skytte- och Eventcenter bjöd in till Öppet hus

Peter Kullgren förklarar Vildmarken Skytte- och Eventcenter invigt. Foto: Staffan Johansson

Under tisdagen var det invigning av Vildmarken Skytte- och Eventcenter. Både lokala och långväga gäster samlades utanför anläggningen i väntan på att portarna skulle öppnas för allmänheten. På plats för att hålla tal och för att klippa, eller rättare sagt skära, bandet fanns landsbygdsminister Peter Kullgren som gladdes åt satsningen.

– Det är så kul att ni gör en sådan här investering, och fantastiskt bra för jakten. Värmland är ett jaktlän med många jägare. Och att ni gör det här värmer ju ett Värmlandshjärta lite extra såklart, säger han.

Värmlänningen Peter berättar att han tycker att det är extra kul att investeringen görs i Grums – och tror även att närheten till Norge kan ge fördelar framöver.

– Vi vet ju att vi har många norska jägare som kommer till Sverige och jagar. Vi har längre jakttider och så vidare. Dessutom är det ju fortfarande prismässigt attraktivt för norrmännen med shopping och den här typen av aktiviteter, så förhoppningsvis blir den här fina butiken ett bra tillskott.

Under besöket hann Peter även med att provskjuta inne i biografen. Efteråt bedömde han sin egen insats som godkänd.

– Det gick hyfsat bra! Det är oerhört nyttigt att se sina egna begränsningar och bra att öva, framför allt på det här rörliga skyttet som man ju ska vara väldigt säker på innan man praktiserar ute i skogen. Det finns ju få andra sätt som slår det här sättet att träna. Det är helt ofarligt, det är på en duk, men man får ju ändå påslaget när man ser djuret komma springande.

Under sitt besök betonade Peter Kullgren vikten av skytteträning. Foto: Staffan Johansson

Du fick lite puls?

– Ja, det får man. Även fast man vet att det är en filmduk så blir det realistiskt på ett helt annat sätt. Och man får omedelbar feedback, säger han.

Och fortsätter:

– Det här att bedöma hastigheten, framförhållningen och att öva på allt sådant. Det är ju viktigt, inte minst för dem som är på drevjakt där det blir skott på löpande djur. Det är nästan en plikt att öva innan annars blir det lätt skadeskjutningar, vilket ju är något som alla jägare vill undvika.

“Kultur att värna om”

Innan portarna slogs upp höll Kullgren ett tal där han bland annat lyfte att jakten är en så viktig del av många människors liv.

– Vi har många jägare och många fina traditioner. Det är en kultur som den här regeringen och jag som jaktminister vill värna om och utveckla. Då är alla såna här typer av anläggningar och investeringar välkomna, säger Peter Kullgren och avslutar:

– Jakt är rekreation för många människor och det är också väldigt viktigt att vi kan fortsätta äta det fantastiska viltköttet. Det är klimatsmart mat, men också oerhört gott – och någonting som vi i Sverige kan vara oerhört stolta över. Det ska vi försöka förvalta på ett så bra sätt som möjligt.

 

 

 

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Under tisdagen inleddes vargjakten i Lettland. Totalt ska 370 vargar skjutas, vilket innebär en rejäl ökning jämfört med i fjol då siffran var 300. Svensk Jakt rapporter om nyheten. De

Psykologen Beatrice Biguet har ett krävande jobb – ett jobb som dock kommer med en kostnad. När hon kommer hem efter en lång arbetsdag är hon emotionellt sliten, och jakten

Många känner säkert igen Christoffer Söderberg från mässgolven, där han med stort leende och trygg skånska guidar nyfikna besökare genom utbudet. I samband med Elmia Game Fair satte vi oss

Vi har testat Polaris Sportsman 570 EFI, en fyrhjuling som snabbt blivit en favorit bland jägare och markägare. Med sin pigga motor, trygga körkänsla och mångsidiga användningsområden levererar den i

Under helgens förbundsstämma tilldelades Lennart Johannesson Svenska Jägareförbundets belöningsmedalj i silver. Medaljen överlämnades av förbundsordförande Peter Eriksson under stämmomiddagen. Svensk Jakt rapporterade om händelsen och lyfter bland annat att Johannesson

Sol, semester och sena kvällar. Sommarens magi är svår att värja sig mot – och vi människor älskar det. Vi släpper rutiner, sover längre, lever lite friare, kanske till och

Efter många år av tester och förberedelser lanserade Järnheimr sitt första jaktställ i Norge förra sommaren. Responsen lät inte vänta på sig och det dröjde inte länge innan den svensk-norska

Garmin presenterar nu Force Current – en trollingmotor särskilt framtagen för kajakfiske. I ett pressmeddelande skriver Garmin att trollingmotorn kommer med ett hands-free-system utöver det vanliga som bland annat erbjuder

Just nu pågår Västgård Game Fair i Jämtland, ett av årets största evenemang för jakt- och friluftsintresserade i norra Sverige. Mässan hålls traditionsenligt i vackra Kallbygden, vid foten av Kallsjön

Länsstyrelsen har fattat beslut om licensjakt efter björn i Värmlands län. Högst tre björnar, varav en hona, får fällas. Jakten får bedrivas från den 21 augusti till att jakten avlyses,