Snön ligger i skrivande stund vit på backen utanför fönstret och jaktlusten har nog aldrig varit starkare hos oss på redaktionen. I det här julnumret hoppas vi att detta skall smitta av sig även till alla våra kära läsare!
I det här numret tar vår vän Kristoffer Clausen med oss till Norges vackraste fjäll för jakt på vildren. Vi har även blivit hembjudna till en tomteverkstad utöver det vanliga. Hemma i Niklas Lundqvists garage täljs det nämligen träbössor som är väldigt speciella. Vad sägs till exempel om en Blaser R8 Success i trä med repeterande slutstycke? Se mer på sidan 86.
Det blir givetvis även reportage om riktiga vapen. Vår vapenredaktör Rickard Faivre testar bland annat nya Mossberg 590 och lägger sin Sauer 404 i skjutstödet Lead Sled från Caldwell för att se om det håller vad det lovar!
Detta julnummer genomsyras även i vanlig ordning av prylar, recensioner, tester och vapen. Vi tipsar om branschnyheter och listar några av våra egna favoriter. Denna månad bjuder vi på extra många pryltips för dig som letar efter en julklapp till dig själv eller jägaren i familjen!
Trevlig läsning och god jul önskar vi på redaktionen!
![]() ![]() |
För optimal läsupplevelse i din smartphone eller surfplatta, ladda ner appen “ISSUU”, öppna sedan tidningen på nytt. |