Jaktexpo växlar upp – nytt samarbete med Jägareförbundet sätter barn och unga i fokus: ”Vill skapa en levande mötesplats”

Efter succén i fjol är det den 9 augusti dags för ett nytt Jaktexpo på Vildmarken Skytte- & Eventcenter. Årets upplaga blir extra speciell eftersom det arrangeras i samarbete med Jägareförbundet Värmland som kommer bidra med aktiviteter för barn och unga – något som ger eventet en ny bredd och öppnar upp för hela familjen.

Jaktexpo växlar upp – nytt samarbete med Jägareförbundet sätter barn och unga i fokus: ”Vill skapa en levande mötesplats”

Efter succén i fjol är det den 9 augusti dags för ett nytt Jaktexpo på Vildmarken Skytte- & Eventcenter. Årets upplaga blir extra speciell eftersom det arrangeras i samarbete med Jägareförbundet Värmland som kommer bidra med aktiviteter för barn och unga – något som ger eventet en ny bredd och öppnar upp för hela familjen.

– Det känns otroligt roligt. Vi vill att Jaktexpo ska vara ett evenemang där både rutinerade jägare och framtidens jägare känner sig välkomna, och samarbetet med Jägareförbundet Värmland är ett stort steg i rätt riktning, säger Philip Bergkvist Göransson, driftchef på Vildmarken Skytte- & Eventcenter.

Under dagen kommer Jägareförbundet att arrangera spännande aktiviteter som exempelvis tipspromenad, skyttesimulator och annat kul som väcker intresse för natur och viltvård. Det här är inte bara ett extra inslag, det är en tydlig satsning på att göra mässan mer familjevänlig.
– Det är viktigt att skapa en positiv första kontakt med jakten redan i unga år. Och det behöver inte handla om att skjuta, utan om att lära sig om vilt, natur och samspel. Där gör förbundet ett fantastiskt jobb, säger Philip.

Levande mötesplats

Att Jaktexpo arrangeras just på Vildmarken Skytte- & Eventcenter är ingen slump. Här kombineras nämligen butik, skjutbiograf, eventlokaler och vilttema i en miljö som andas passion för jakt, natur och gemenskap.

– Vår ambition har hela tiden varit att skapa en levande mötesplats, inte bara en butik, utan en destination. Därför känns Jaktexpo så rätt, det är kulmen på det vi jobbar med året runt, säger Philip.

Med sin unika inramning i det värmländska landskapet, mitt där E18 och E45 möts, har Vildmarken etablerat sig som en naturlig samlingspunkt för jägare från både Sverige och Norge. Under Jaktexpo lever anläggningen upp till sitt fulla format – med skytte, mat, möten och upplevelser i varje hörn. Under årets upplaga kan besökarna provskjuta både nyheter och klassiker från Blaser, Sauer och Mauser, däribland nya Mauser 25, en modell som många är nyfikna på. Optik från Swarovski Optik och Aimpoint finns också att testa på plats.
Utställare som Härkila, Norma, Lafayette, Dogtech och Tormek finns på plats, och mässpriser utlovas. Tormek demonstrerar dessutom sina senaste slipmaskiner och jiggar under dagen.

– Det blir något för alla. Du kan snacka ballistik med Norma, få slipråd från Tormek, testa ny GPS med Lafayette och klämma på nya jaktkläder från Härkila, säger Philip.

Terrängkörning och framtida hundområde

Just nu pågår arbetet med att skapa ett helt nytt hundområde på Vildmarkens marker, men inför Jaktexpo får ytan ett tillfälligt användningsområde: terrängbana för Polaris fyrhjulingar.

– Vi håller på att bygga upp ett område för hundverksamhet inför hösten, men så länge det inte är färdigt använder vi det till något riktigt kul för mässan. Det blir en perfekt bana för dig som vill testköra och känna på fyrhjulingarna, säger Philip.

Lunch för hela familjen – och möten som räknas

Viltköket håller öppet med en somrig meny för hela familjen. Grillat, fika och lunch erbjuds under hela dagen – och framåt kvällen fortsätter gemenskapen med mat och dryck i restaurangen.

– Det är helhetsupplevelsen vi är ute efter. Möjligheten att upptäcka, uppleva och träffa kunnigt folk, men också att bara ha en trevlig dag tillsammans, säger Philip.

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

BOG DeathGrip Bantam är det senaste tillskottet i BOG:s omtyckta serie av skjutstöd. Denna tripod utlovar samma stabilitet som sina storebröder, till en bråkdel av vikten. Vi tog med oss

Sol, semester och sena kvällar. Sommarens magi är svår att värja sig mot – och vi människor älskar det. Vi släpper rutiner, sover längre, lever lite friare, kanske till och

Den 16 augusti är det dags för årets bockjaktspremiär, ett efterlängtat datum för många jägare. För att komma i rätt stämning inför premiären ringde vi upp jägaren och filmskaparen Kjell

Matilda Leijon kan tyvärr se tillbaka på ett skadefyllt år, men nu är hon tillbaka i storform igen. Den här gången gav hon sig ut på nya hemvatten för att

Nu är det bara en vecka kvar innan Elmia Game Fair drar igång! Under fredagen blir det finbesök då landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) kommer till mässan. Under dagen kommer han

Efter många år av tester och förberedelser lanserade Järnheimr sitt första jaktställ i Norge förra sommaren. Responsen lät inte vänta på sig och det dröjde inte länge innan den svensk-norska

De senaste årens klimat, där tillgången på bok och ekollon har varit god – har varit gynnsamma för vildsvinen och har lett till en ökad överlevnad bland kultingarna. Det i

Under tisdagen inleddes vargjakten i Lettland. Totalt ska 370 vargar skjutas, vilket innebär en rejäl ökning jämfört med i fjol då siffran var 300. Svensk Jakt rapporter om nyheten. De

Uhuru föddes ur idéen om att man inte ska behöva kompromissa med stil, passform eller kvalitet när det kommer till outdoorkläder. Under Elmia Game Fair har ni chansen att träffa

Länsstyrelsen har fattat beslut om licensjakt efter björn i Värmlands län. Högst tre björnar, varav en hona, får fällas. Jakten får bedrivas från den 21 augusti till att jakten avlyses,