Rapportera Fästing förstärker kunskapen om landets arter: ”Folkets engagemang fantastiskt”  

Tack vare att människor frekvent har rapporterat in tiotusentals fästingar med bild till Rapportera Fästing har kunskapen om landets fästingarter och deras utbredning ökat – och nu hoppas de på fortsatt samverkan.

Rapportera Fästing förstärker kunskapen om landets arter: ”Folkets engagemang fantastiskt”  

Skicka in din fästing för att kartlägga TBE-virus. Foto: Getty Images

Tack vare att människor frekvent har rapporterat in tiotusentals fästingar med bild till Rapportera Fästing har kunskapen om landets fästingarter och deras utbredning ökat – och nu hoppas de på fortsatt samverkan. I år kartlägger nämligen SVA och Uppsala universitet förekomsten av TBE-virus i fästingar samt var i landet viruset finns. Förhoppningen är 10 000 inskickade fästingar.

Tack vare över 20 000 rapporter om fästingfynd till Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, har kunskapen om våra inhemska fästingarter och deras utbredning ökat. I ett pressmeddelande skriver SVA att fynd av exotiska fästingarter ger en tydlig indikation på att Rapportera Fästing också är ett värdefullt verktyg för övervakning av nya arter och nya smittämnen som de kan bära med sig.

– Svenska folkets engagemang för att rapportera fästingar är fantastiskt. Vi har fortfarande fokus på övervakningen av exotiska fästingarter och vilka smittämnen som de kan bära med sig till Sverige. Nytt för i år är att vi vill ha in alla fästingfynd så att vi kan kartlägga förekomsten av TBE-virus. Vi jobbar också vidare med att förbättra verktyget och ett exempel är att rapportören nu får svar direkt i verktyget om vilket släkte som fästingen tillhör, säger Anna Omazic, forskare på SVA.

Hela Sveriges befolkning välkomnas att delta i studien genom att rapportera fästingfynd via Rapportera Fästing och skicka in fyndet till SVA.

I år samarbetar SVA med Uppsala universitet för att kartlägga förekomsten av TBE-virus i fästingar samt var i landet viruset finns. Ett mål är att skapa en uppdaterad karta över virusets utbredning i Sverige. De virus som hittas kommer studeras i detalj och deras genetiska material kommer kartläggas.

– Med hjälp av svenska folket kommer vi för första gången kunna genomföra en nationell studie av TBE-virusets utbredning i Sverige och vi ser framemot att få genomföra detta unika projekt tillsammans med SVA, säger forskare Tove Hoffman, verksam vid Zoonosis Science Center på Uppsala universitet.

Identifiera nya riskområden

Syftet med årets fästinginsamling är att kunna identifiera nya riskområden för TBE samt förstå vilka varianter av TBE-virus som idag finns i Sverige, vilket har betydelse för förbättrade vaccinationsstrategier för TBE.

– Vi kommer även att studera i vilken omfattning TBE-viruset förändrats genetiskt över tiden på olika platser i Sverige, något som inte kunnat göras tidigare, säger professor Åke Lundkvist vid Zoonosis Science Center.

Vill man delta så gör man det genom tre enkla steg:

1) Ta bild på fästingen

2) Rapportera i webbverktyget

3) Skicka fästingen till SVA. Eftersom porto är betalt tillkommer ingen kostnad för de som bidrar till forskningen

– Vi hoppas på 10 000 fästingar från hela Sverige under 2025. Vi ser fram emot samarbetet med Uppsala universitet och vi lovar att uppdatera allmänheten om hur arbetet går och vilka resultat vi får fram via Fästbloggen och andra kanaler. Vi jobbar också intensivt med att ta fram en mobilapp för att göra det ännu lättare att rapportera fästingfynden, avslutar Anna Omazic.

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

BOG DeathGrip Bantam är det senaste tillskottet i BOG:s omtyckta serie av skjutstöd. Denna tripod utlovar samma stabilitet som sina storebröder, till en bråkdel av vikten. Vi tog med oss

Emilia Nilsson är ett bekant ansikte, både för tv-publiken som följde hennes kulinariska resa i Sveriges mästerkock – och besökarna som såg henne på matlagningsscenen under Elmia Game Fair. Nu

Swarovski Optik är sedan länge ett givet inslag på Elmia Game Fair. Mässan ser de som en viktig möjlighet att samla värdefull feedback, visa upp nyheter och prata jakt, ansikte

Podcasten I väntan på upptag görs av Daniel Eira och Oscar Bengtsson, två dedikerade jägare som bor ute på landsbygden nära Alingsås. Från början var podden mest tänkt som ett

Hundskolan Visions Mattias Westerlund skriver den här gången om att vi nu går in i helt rätt period vad gäller att förbereda hundarna inför höstens höjdpunkter. Sommaren är en perfekt

Garmin presenterar nu Force Current – en trollingmotor särskilt framtagen för kajakfiske. I ett pressmeddelande skriver Garmin att trollingmotorn kommer med ett hands-free-system utöver det vanliga som bland annat erbjuder

Matilda Leijon kan tyvärr se tillbaka på ett skadefyllt år, men nu är hon tillbaka i storform igen. Den här gången gav hon sig ut på nya hemvatten för att

Över 28 000 besökare tog sig till De nordiska jakt- och fiskedagarna i Elverum, vilket är det högsta antalet sedan innan pandemin. Fyra dagar med fint väder, mer än 150

Missade du årets Elmia Game Fair? Eller vill du känna mässkänslan igen? Vildmarkens Magnus Skoglund tog sällskap med vår jaktskribent Jessica Carlander och gick ut och pratade med utställare, profiler

Närheten till Vänern – och ett grundat intresse i regionen som gått i arv i generationer. Butikspersonalen på Vildmarken Skytte- och Eventcenter har ända sedan öppningen på Nyängen fått frågor