Den 16-19 mars är det dags för Sportfiskemässan. I vanlig ordning väntar ett fullspäckat program – och en av höjdpunkterna är Sveriges första heltidsanställda sportfiske-YouTubers, Team Galant.
Tobias Ekvall och Edvin Johansson jobbar för Kanalgratis och är en del av Team Galant, som i sin tur är ett globalt team på sex stycken heltidsfiskande YouTubers som finns med kanaler i Sverige, Tyskland, USA, Holland och Frankrike. 2014 blev Tobias och Edvin bland de första i världen att kunna lyfta heltidslön för att fiska på YouTube och duon har under åren medverkat i hundratals produktioner.
Insamlingsprojekt
Team Galant gästas ibland av de skickliga sportfiskarna Sara Fishgal och Hanna Becking. Tillsammans har de startat ett insamlingsprojekt där fiskare kan panta sina gamla fiskedrag som därefter återvinns till nya beten. Senast Sportfiskemässan arrangerades samlade Team Galant in 100 kilo fiskedrag och av dessa har det blivit omkring 2 000 nya drag märkta med Team Galants Recycle-logga.
– Det ska bli otroligt roligt att få komma ut och träffa våra följare och andra fiskeentusiaster. På mässan kommer vi bland annat sälja våra egna produkter och premiärvisa finalavsnittet av den populära gäddfisketävlingen Fly VS Jerk, säger Sara Fishgal.
Och tillägger:
– Vi kommer även detta år ha en pantstation i vår monter. När besökarna lämnar in sina gamla fiskedrag får de fishcoins i utbyte som de kan köpa nya drag för i vår monter eller i vår webbshop. Vi är stolta över projektet. Det gynnar besökarna, men framför allt värnar det om miljön, säger hon.