Vildmarkens Therese Tillman tar mer än gärna hand om det goda viltköttet. Den här gången skördar hon resultatet av redaktionens lyckade veckor i Jämtland och dukar upp med älgrullader med höstigt läcker kantarellfyllning.
DU BEHÖVER: (4 pers)
✔ 250 g kantareller
✔ 1 gul lök
✔ 1 krm svartpeppar
✔ 1 krm salt
✔ 1 vitlöksklyfta
✔ 5 dl grädde
✔ 2 msk fransk senap
✔ 1 kg potatis
✔ 1 msk svartvinbärsgelé
✔ 1 msk kalvfond
✔ 2 dl crème fraiche
✔ 2 msk tomatpuré
Fyll varje köttskiva med kantarellfyllning och rulla sedan ihop till täta rullar. Fäst med en tandpetare. Bryn rulladerna i stekpannan. Lägg sedan ner rulladerna i en kastrull och häll på vatten, fond och tomatpuré. Sjud köttet under lock i ca 45 minuter. Lyft upp rulladerna och lägg dem åt sidan.
Koka ner buljongen efter rulladerna. Tillsätt grädde, fransk senap, samt crème fraiche. Smaka av med salt och peppar. Red av med lite redningsmjöl om det behövs och lägg ned rulladerna i såsen.
Servera med svartvinbärsgelé, kokt potatis, smörstekta kantareller och färsk timjan.
Smaklig måltid!