I morse fick polisen ett larm om att ett vildsvin ställde till det för personer som försökte parkera sina bilar vid en skola i Upplands Väsby.
Aftonbladet rapporterar att polisen kontaktade en kommunjägare för att ta sig an det stora vildsvinet, som enligt uppgift haltade.
Senare kom det ytterligare ett larm, då om att samma vildsvin hade sökt sig till ytterligare en skola i närheten. Efter att ha tittat på inspelat material så bedömde kommunjägaren dock att det inte behövde vidtas några åtgärder i nuläget.
– Vildsvinet verkar av okänd anledning ha letat sig in i bebyggelsen, men den har inte visat några tecken på att vara skadad eller aggressiv, säger Ola Österling, presstalesperson för polisregion Stockholm, till Aftonbladet.