Svenska Jägareförbundet: ”I naturen får alla plats”

Svenska Jägareförbundet vill att alla människor ska upptäcka glädjen av att vistas i skog och mark. I ett pressmeddelande skriver de att alla ryms i naturen och påminner om några saker som är viktigt att tänka på för allas trevnad. 

Svenska Jägareförbundet: ”I naturen får alla plats”

Naturen är en plats för alla. Det skriver Svenska Jägareförbundet i dag i ett pressmeddelande. Foto: Getty Images

Svenska Jägareförbundet vill att alla människor ska upptäcka glädjen av att vistas i skog och mark. I ett pressmeddelande skriver de att alla ryms i naturen och påminner om några saker som är viktigt att tänka på för allas trevnad. 

– Vi vill att fler ska känna samma glädje och avkoppling av att vistas i naturen som vi, säger Roger Lundqvist, kommunikatör på Svenska Jägareförbundet.

Alla oavsett intresse ryms i skogen, det är Svenska Jägareförbundets fasta övertygelse. De skriver:

”För den naturintresserade som vill lära sig mer om djur, fåglar, naturen och hur jakt fungerar finns Jägarexamens teoridel som en bra bas. Ju mer man kan, desto roligare blir skogspromenaden.
Om man vill komma ut i naturen under hösten för att exempelvis plocka bär eller svamp så kan det vara bra att känna till några saker ifall jakt pågår i området.”

Dessutom påminner de om att jakträtten är kopplad till markägandet och är en del av markägarens nyttjande av marken – och att säkerheten alltid är det viktigaste för jägare.

– Så det är inte farligt att plocka bär eller svamp under jaktsäsongen. Däremot vill vi inte att någon försöker förstöra jakten, säger Roger Lundqvist.

– Ser du jägare kan du fråga var du kan plocka svamp. I stället för att vara i vägen för varandra får alla plats. Bara vi pratar med varandra.

I pressmeddelandet påminner Jägareförbundet att aldrig koppla en jakthund om man ser den ute i skogen.  

– Hundarna kan vistas långt ifrån sin ägare, men kommer tillbaka ifall den inte hittar något vilt. Skulle hunden däremot springa på en trafikerad väg kan du koppla den.

Roger Lundqvist igen:

– När allmänheten vistas i skogen under jaktsäsongen är det bra om de har färgglada kläder. Då är det lätt för jägaren att se dem. Då kan jägarna ropa i jaktradion att det finns bärplockare i skogen, vilket ökar säkerheten för alla, säger han i texten om avslutas med:

”Skogarna är stora nog för oss alla oavsett man tänkt plocka bär eller svamp, vandra i naturen eller jaga och fiska.”

 

 

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter

Forskare har funnit flera tusen år gamla varglämningar på Stora Karlsö, en isolerad ö i Östersjön dit djuren sannolikt bara kunnat föras av människor. En studie om fallet ska enligt

Under hösten och vintern har jägare runt om i landet chansen att mäta sin skytteförmåga i en tävling som börjar på hemmabanan, men som kan leda ända till en drömresa

Att bli mer medveten om hur juvertumörer kan upptäckas tidigt samt vilka tikar som är i farozonen, kan rädda många hundliv. De skriver Agria i dag i ett pressmeddelande. Vidare

Nya siffror från Agria visar vilka jakthundraser som var mest populära under valpsäsongen 2025. Flera ovanligare raser ökar i antal – toppad av franska griffon fauve de bretagne, följd av

När man befinner sig bland höga berg och djupa dalar infinner sig en alldeles särskild känsla. I slutet av sommaren reste Staffan Johansson till Tyrolen i Österrike för att uppleva

Med jämna mellanrum låter vi elever från ForshagaAkademin ta plats i tidningen för att berätta om sina studier och framtidsplaner i den bransch vi tycker så mycket om. Den här

Under älgjaktspremiären i norra Sverige fick vi på Vildmarken, som de passionerade jägare vi är, möjlighet att sätta Vorns nya höftväska, SR10, på ordentligt prov. Som hundförare blir det många

Vid Oppeby kvarn i Ydre har ett över hundra år gammalt vandringshinder nu åtgärdats. Med en ny 170 meter lång fiskväg öppnas Bulsjöån upp för öring och andra arter –

Med en grundmurad passion för jakt, natur och lärande vill Kristina Németh-Read och Daniel Eira göra det enklare för fler att hitta ut. Genom nystartade OutdoorAkademin vill de sänka trösklarna

Att bli mer medveten om hur juvertumörer kan upptäckas tidigt, samt vilka tikar som är i farozonen, kan rädda många hundliv. Antalet drabbade hundar som är försäkrade i Agria ligger