Under onsdagen gick en kallelse ut – och på torsdagskvällen dök 400 jägare upp på ett informationsmöte om hur afrikansk svinpest ska kunna bekämpas på det stora restriktionsområdet.
– Jag blir otroligt imponerad över vilken vilja och styrka som jägarna har, säger Jägareförbundets jaktvårdskonsulent Lars Björk till Svensk Jakt.
Svensk Jakt var på plats och rapporterade från mötet. De skriver att 300 jägare har genomgått utbildningen sedan sökarbetet startade. Lars Björk var imponerad över uppslutningen.
– Jag blir inte förvånad om ytterligare 200–300 går utbildningen i morgon och på söndag, säger Björk och tillägger att det inte hade gått att genomföra vildsvinssökandet utan jägarkåren.
– Nej, det vore helt omöjligt. Det har också alla inblandade nu insett, säger Lars Björk.
Stor organisation
Ett område på nästan 100 000 hektar kommer härnäst att genomsökas av hundratals jägare från drygt 100 jaktlag.
– Jaktledarna är våra nyckelpersoner. De får organisera sökandet inom sina jaktmarker. Det här kommer jägarkåren fixa tillsammans med Jägareförbundet, säger Lars Björk till Svensk Jakt.