Sommarvärmen sprider sig över de stora vetefälten. Det är dags för skyddsjakten på dovhjort, ett vilt som under flera år bidragit till stora betesskador på åkermark i trakten. I delar av västra Götaland råder just nu ett mer övergripande och flerårigt beslut om skyddsjakt på dov. Jessica Carlander och Lina Johansson blev inbjudna för att hjälpa till – och skriver här om upplevelsen som de var med om.
När beslutet först trädde i kraft var det många jägare som höjde rösten och ansåg att skyddsjakten minst sagt var anskrämlig. Det uppstod en rädsla hos jägarna om att skyddsjakten skulle påverka dovviltstammen negativt sett till både kvalité och kvantitet. Samtidigt är det jägarnas uppgift att upprätthålla en balanserad viltstam sett till foder och viltpopulation så när en jordbrukare lider stora skador är det upp till jägaren att hjälpa till. Det viktigaste att ta med sig ut, oavsett åsikt, är som alltid säkerhet och etik.
– Det är alltid lärorikt att testa en ny jakt, och även om en del tycker det är märkligt att jaga dov mitt i sommaren så är det egentligen ingen större skillnad mot den skyddsjakten som bedrivs på vildsvin. Det är självklart viktigt att vi är etiska och tar hänsyn till vilka individer vi skjuter, säger Lina samtidigt som hon gör sig redo för kvällen.
Dovhjort i kikaren
Solen glittrar över fälten och Lina som varit ute och stört ett par kvällar tidigare ska nu ut igen. Än har hon inte skjutit någon dovhjort i spannmålen, det har inte varit rätt djur samtidigt som det är svårt att få bra kulfång på fälten där hon smyger omkring med spannmål till midjan.
– Vi har gett oss ut lite tidigare idag för att ställa oss på en höjd i det ena fältet. Förhoppningsvis ser de oss inte när vi redan är ute så jag kan komma till skott viskar Lina som nu rör sig längs sprutspåret upp mot höjden.
Väl på plats hör Lina något i skogen framför sig. Små knäppande ljud rör sig försiktigt i skogskanten och i väntan på att viltet ska våga sig ut hinner hundratals små mygg göra sig irriterat påminda om sin existens. Flera myggbett senare gör en dovhind äntligen entré följt av sin flock. Hjortarna tar några osäkra steg ut i veten samtidigt som Lina kollar i kikaren för att se vilka individer det rör sig om. Ikväll är det enbart spetshjort hon kommer rikta in sig på vilket innebär att ett ettårigt handjur får fällas.
– Jag ser i alla fall tre spetsar, säger Lina samtidigt hon som sveper över fältet med kikaren.
Samtidigt som Lina spanar betar sig dovviltet närmare och närmare. Spetshjortarna står i grupp och tyvärr är det svårt att få ett rent skottläge. Lina förstår att hon behöver flytta sig för att komma åt en spetshjort och risken för att skrämma viltet är stor. Lina kryper ihop och lägger sig i sprutspåret för att inte bli upptäckt. Sakta börjar hon röra sig bort från dovhjortsflocken.
– Jag måste ta mig till skogskanten obemärkt för att komma åt en spetshjort, viskar Lina som nu kryper i den torra jorden för att inte synas.
Hon smyger smidigt upp från marken och gömmer sig bakom en gran. Skjutkäppen tar plats och kort därefter ligger bössan an med riktning mot en spetshjort. Precis innan skottet går av händer något. Dovviltet blir skrämt och hoppar mot skogen. Lina följer med och när en spetshjort stannar till i fältet viner en kula genom luften. Lina ser nu hur spetshjorten tar fart mot skogskanten och försvinner.
Jaktlycka
Veten på skottplatsen har färgats röd och på några ax hänger en bit lunga som indikerar att skottet sitter där det ska. Lina böjer sig ner och följer blodspåret mot skogen och ett fåtal meter bort ligger hjorten under en gran. Lina tittar ner på den fina spetshjorten innan hon drar ut den ur skogen.
Hon kan konstatera en lyckad jakt där ett lämpligt vilt fällts och framför allt störning på fältet skett. Det är inte alltid man kan fälla vilt, eller behöver fälla vilt för att störa, men nog kommer jordbrukaren bli glad över att Lina som jägare ställt upp för att minska betesskadorna på dennes mark.
*Beslutet innebär en allmän skyddsjakt där 1 500 dovhjortar får fällas inom ett avgränsat område under perioden 16 oktober 2022 till 28 februari 2025.


