Skyddsjakt aktuellt efter vildsvinsobservation

2019-02-22

Skyddsjakt aktuellt efter vildsvinsobservation

Förra veckan trodde sig anställda på en sophanteringsanläggning i Östersund ha sett spår efter vildsvin. Länsstyrelsen kontaktades och en kamera sattes upp.

Skyddsjakt aktuellt efter vildsvinsobservation

Förra veckan trodde sig anställda på en sophanteringsanläggning i Östersund ha sett spår efter vildsvin. Länsstyrelsen kontaktades och en kamera sattes upp. Det skulle snart visa sig att personalen hade rätt. Det dröjde inte länge innan ett vildsvin fångades av en åtelkamera och med anledning av detta har Östersunds kommun skickat in en ansökan om skyddsjakt på vildsvinen. 

På bilden fångades ett ensamt vuxet vildsvin och enligt ordinarie jakttidslagstiftning är de fredade fram till mitten av april. SVT Jämtland skriver om att länsstyrelsen nu eventuellt kommer att sätta upp fler kameror för att skapa sig en bättre bild innan skyddsjaktbeslut kommer att tas.

Källa: Jaktjournalen.se

Tack för att du läser Magasin Vildmarken! Spara 10% på allt i vår webshop med rabattkoden I<3VM

Facebook
E-post
LinkedIn
Twitter
Nyheter

Sameby får skyddsjakt på järv beviljad

Skyddsjakt på järv har beviljats i ett område vid Glöte och Dravagen. Bakgrunden är att Mittådalens sameby ska ha sina renar på vinterbete i området

Månadens tidning
Populärt just nu
Unika t-shirts, hoodies, kepsar och mössor!